CSS Örnekleri.com
Anket
Sizce İlçemize yeni hastane yapılmalı mı?
       
Kesinlikle yapılmalı
Yapılmalı
Daha sonra yapılmalı
Mevcut Yeterli
GereksizÇOCUĞUNUZUN OLUMLU KİŞİLİK GELİŞTİRMESİ İÇİN ETKİLİ YAKLAŞIMLAR

-          Çocuğunuzu öncelikle iyi tanımaya çalışın.

-          Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin, kişilik özelliklerini değiştirmeye çabalamayın.

-          Onaylamadığınız davranışlarını bile eleştirmeden değiştirmenin yolunu bulun.

-          Çocuğunuzu başka çocuklarla asla kıyaslamayın.

-          Olumlu yönlerini daima öne çıkarın.

-          Çocuğunuzu suçlamaktan, cezalandırmaktan kaçının ve bunu yapanlara da engel olun.

-          Toplum içinde her zaman O’nu övün ve O’nun tarafını tutun. Hatalı olsa bile eve döndüğünüzde yalnızken konuşun.

-          Çocuğunuzun anlattığı her konuya önem vererek yüz yüze ve göz göze dinleyin.

-          Çocuğunuzun size ve olaylara tepki göstermesine izin verin; ağlamasına ya da bağırmasına engel olmayın, tepkisi geçene kadar O’nu yalnız bırakın.

-          Sık sık sevgi sözcükleri kullanın; sarılarak da sevginizi gösterin.

-          Çocuğunuzun duygularını kelimelerle anlatması için teşvik edin, örnek olun: “anne senden nefret ediyorum diyebilirsin ” gibi cümlelerle duygusunu sözle anlatmasına yardım edin.

-          Çocuğunuza karşı her zaman sabırlı ve anlayışlı olun.

-          Çocuğunuza her konuda yeterli zaman tanıyın, aceleci olmayın.

-          Çatışma konularınızı iyi bilin ve bu ortamları yaratmayın; alışveriş merkezinde çocuğunuzu kontrol edemiyorsanız bir süre birlikte alışverişe gitmeyin gibi.

-          Yanlış davranışlarla karşılaştığınız ortamlarda çocuğunuzla bu olayı tartışın; “bak gördün mü çöpü arabadan dışarı attı oysa arabada bir torbaya koyup çöp kutusuna atmalıydı”

-          Her konu ve olay için; çocuğunuza, kuralların ve sınırların ne olduğunu açık bir şekilde anlatın. Nedenlerini de açıklayın. Çocuğunuzu, yeni durumlara ve olaylara katılım konusunda cesaretlendirin.

-          Başarısızlık hissettiği her durumda başarabileceği yönünde destek verin.

-          Çocuğunuza konuşmalarınız ve davranışlarınızla siz ( anne-baba ) doğru model olun.

YEMEK YEME DAVRANIŞINI GELİŞTİRMEK !

Bebekler anne sütünü ilk 6 ay almak zorundadırlar. Sağlıklı bir büyüme ve gelişme için bu gereklidir. İlk dört ay yalnızca anne sütü alan bebekler için beşinci ayda besinlerin tanıtılmasına geçilmelidir.

Ek besinlere başlamayla birlikte anne ile bebek arasında bir diğer savaş konusu da başlamış olur. Anne sütünün rahatlığına ve kolay yutulmasına alışmış olan bebek daha koyu kıvamlı ve pütürlü besinleri yemeği başlangıçta reddedebilir. Anneler ise bebeğin sağlıklı beslenmesi uğruna yarı oyun yarı zorlamayla yemeğini yedirmeye çalışırlar. Daha işin başında zorlayıcı bir tutum çocuğun yemeğe karşı bir direnç geliştirmesine neden olacaktır.

Eğer çocuğun tıbbi bir sorunu yoksa ( prematüre, metabolik-nörolojik hastalık, yutkunma, iştah, yarık damak vb.) yemek zamanının ve şeklinin bir oyun halinde yaşanmasına izin verilmelidir. Çocuk istemediği sürece kaşık zorla ağzına verilmemelidir. Erken dönemlerde çocuğun dikkatini televizyonla ya da başka oyuncakla dağıtarak yemek yedirmek genellikle işe yarar. Ancak özellikle 1,5 yaşından itibaren çocuğa zorla yemek yedirmek mümkün olmayacaktır. Çocuğun metabolizmasına ve alışkanlığına bağlı olarak sık sık ve azar azar yemek yedirmek çocuğun yemekten keyif almasını sağlar.

Yemek alışkanlığı kesinlikle bir zevk olmalıdır. Öte yandan çocuğun yemekten zevk alması ailenin genel yemek alışkanlığına bağlıdır. Model alma yöntemini sıklıkla kullanan çocuklar anne babalarının yemeğe gösterdiği özeni ve alışkanlığı gözler ve kendi davranışlarını oluştururlar. Eğer evde düzenli bir yemek yeme alışkanlığı yoksa, yemek sofrası zevkli ve özendirici biçimde kurulmuyorsa çocuğun yemekten zevk almasını beklememelisiniz. Çocuk anne babayı birlikte ve iştahla yemek yerken görmediği sürece çocuğunuzun yemek saatleri her zaman mücadele içinde geçecektir. Çocuğunuz bir yaşına geldiği andan itibaren evdeki yemek düzeninizi oluşturmalısınız. Yemek sofrasında sizinle yemek yemeğe alıştırmalısınız.

Ayrıca yemek saatleri değişen toplumumuzda ailenin bir araya gelebildiği neredeyse tek zaman dilimi olma özelliği de taşımaktadır.

Doğru ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığı kazandırmada kararlı ve tutarlı bir tutum önem taşır. Çocuğunuzla aşağıdaki tutumları izlediğinizden emin olun:

-          Ek besinlere başladığınızdan itibaren püre işleminden vazgeçin, yemeklerin yutabileceği oranda pütürlü olmasına dikkat edin

-          Çocuğunuzu iyi tanıyın hangi aralıklarla ve ne kadar yemek istediğini belirleyin. Acıkmadan kesinlikle yemek vermeyin. Çocuğun yemeği göstermesine ya da hareketlerle belirtmesine izin verin.

-          7-8 aylıktan itibaren eline yiyebileceği meyve ve bisküvileri verin.

-          Çocuğun sizi görebileceği yerlerde ve sıklıkla siz yemek yiyin.

-          Yaklaşık 1,5 yaşından sonra sofrada birlikte oturun ve öncelikle çocuğu doyurun. Ara öğünlerde çocuğun görebileceği yerlere yemesi gereken yiyecekleri koyun. Zorlama yapmayın. Çocuklar kendileri yemek yemeği çok severler, kirlenme düşüncesi olmadan eline plastik kaşık verin.

-          2-2,5 yaşında eğer yemekleri reddediyorsa aralarda süt, bisküvi gibi yiyecekleri kesin, yalnızca yemek zamanında yemeğini yedirin.

-          3 yaşında artık çocuğunuz sizin yediğiniz her yemeği yiyebilir. Sofrada sorun çıkarıyorsa ara öğünlerde tatlı ve şekerlemeyi kısın ve gerekirse yemek sonraları ödül olarak verin.

-          Başlangıçta çocuğun damak zevkine göre pişirmeye ve kendisinin tabağına yemek koymasına izin vermeye dikkat edin. Yemekleri oyun haline getirmeniz, yemeklerden tabakta resim oluşturmanız yemeği zevkli hale getirecek ayrıntılardır. Kalabalık ortamda çocukların yemekten daha zevk aldıkları bilinir. Yemek zamanlarını bazen arkadaşlarıyla geçirmesine izin verin. Kararlı ve bilinçli bir anneye hiçbir çocuk engel olamaz.

Aç kalmayı tercih eden ve inatçılıktan yemeyen çocuk yoktur. Aç kalmasına izin vermeyen ve çocuğun inadına yenilen anne vardır. Yemek alışkanlığının kesinlikle zorlamadan ve çocuğu dinleyerek oluşturulması gerekir. Okul çağına kadar yemek alışkanlığı anne-babanın doğru yaklaşımı ile oluşturulabilir.

Okunma Sayısı Okunma Sayısı: 1973 Eklenme Tarihi Tarih: 2011-01-27
  •  

ERBAA DEVLET HASTANESİ: Ahmet Yesevi Mah. ERBAA/TOKAT
TELEFON: 0356 715 10 52
AKGÜN YAZILIM